• خريد باسکول 60 تني جهت سايت پسماند
  • بهسازي جاده دفن پسماند
  • جلسات تفکيک از مبدا
  • انتخاب مشاور جهت سايت دفن زباله
  • اصلاح سايت (تفکيک زباله از مبدا )

بهره برداري از فاز اول مرکز نگهداري و کنترل جمعيت حيوانات بلاصاحب

کد خبر: 52226 تاریخ انتشار: 1398/12/11
نمایش: 126
اخبار
مرکز نگهداري و کنترل جمعيت حيوانات بلاصاحب که عمليات اجرايي آن توسط معاونت خدمات شهري شهرداري شهرکرد در سال 97 آغاز شده بود، در سال 98 تکميل و تجهيز شد. فاز نخست اين مرکز با مساحت حدودي 500 مترمربع ساخته شده است و شامل دو بخش مجزاي نگهداري سگ هاي نر و ماده بوده و هر بخش داراي پناهگاه  و 50 آشيانه مي باشد. همچنين کانکس هاي نگهباني، مديريت و اتاق دارو نيز در اين مرکز مستقر شده اند. ساخت قرنطينه، اتاق عمل، بخش ريکاوري، بخش تيمار و محوطه سازي جهت اجرا در سال 99 در دستور کار قرار گرفته است. جداسازي، غربالگري و نگهداري بر اساس سن، جنس، نژاد و بيماري در  بخش هاي جداگانه نيز از اقدامات آتي در خصوص مراقبت اصولي تر از اين حيوانات خواهد بود. هم اکنون در اين مرکز 16 قلاده سگ نگهداري مي شوند.
شايان ذکر است عدم اتلاف سگهاي ولگرد و ساماندهي آنها طبق دستور العمل هاي ابلاغي از طرف وزارت کشور به روش TNR  (زنده گيري، عقيم سازي، واکسينه کردن، رها کردن) بايد انجام گيرد و سگهاي جمع آوري شده پس از پلاک گذاري و واکسيناسيون بايستي در طبيعت رهاسازي شوند. از آنجايي که فرايند TNR با نظارت اداره کل دامپزشکي انجام مي شود، انعقاد تفاهمنامه همکاري با اين اداره کل در حال پيگيري است. همکاري ساير بخشها از جمله مرکز بهداشت و کلينيکهاي دامپزشکي دانشگاههاي شهرکرد و آزاد اسلامي جهت ارائه خدمات بهداشتي و درماني به اين حيوانات و همچنين استفاده از ظرفيت فعالان محيط زيست، حاميان حيوانات، سازمانهاي مردم نهاد و خيرين جهت تأمين هزينه هاي نگهداري و درماني حيوانات مي تواند فرايند مراقبت از اين حيوانات را تسهيل بخشد. همچنين برگزاري اقدامات فرهنگي از جمله راه اندازي کمپين #چتر_مهرباني جهت تامين غذا و داروي اين حيوانات، برنامه ريزي شده است. ضمناً افرادي که قصد سرپرستي يا نياز به سگ نگهبان دارند مي توانند پس از ارائه درخواست کتبي و طي مراحل اداري، به اين مرکز مراجعه نمايند.
خواهشمند است شهروندان محترم در صورت مشاهده سگ هاي ولگرد با سامانه ارتباطي 137 تماس گرفته و مراتب را به اطلاع شهرداري شهرکرد برسانند.

افزودن دیدگاه